ANCA Announces 2008 Congressional Endorsemen’s

WASHINGTON–With just two weeks to go before potentially pivotal Congressional races, the Armenian National Committee of America (ANCA) released its 2008 endorsemen’s, throwing the political and electoral strength of the Armenian American community behind supportive House and Senate candidates in forty U.S. States.

"We are pleased to offer our Congressional endorsemen’s as a resource to help Armenian American voters make informed decisions at the ballot box on November 4th," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "With a crucial presidential election and so many Congressional races being closely contested, we encourage all Armenian Americans to go to the polls and support each of our friends."

The ANCA endorsemen’s are based primarily on the ANCA Congressional Report Card, a detailed review of each incumbent’s record across a broad range of Armenian American issues. These Report Cards, prepared in consultation with local ANCA chapters across the country, cover issues ranging from securing a just resolution of the Armenian Genocide and the strengthening U.S.-Armenia relations to defending Nagorno Karabagh’s independence and increasing U.S. aid and trade levels.

Among the grading criteria were membership in the Armenian Caucus and willingness to advance pro-Armenian American legislative initiatives, including the Armenian Genocide resolutions, measures against the Turkish and Azerbaijani blockades, and legislative efforts to help the genocide that is taking place today in Darfur. Also considered were support for Congressional letters and participation in events advocating the recognition of the Armenian Genocide, calling for increased aid to Armenia and Nagorno Karabagh, and supporting the Republic of Nagorno Karabagh’s right to self-determination. On the Senate side, special attention was devoted to efforts to exercise oversight of U.S. Ambassadorial nominees to Armenia and Turkey.


The 2008 ANCA Report Cards have been expanded to include:


* Congressional notes highlighting key initiatives taken by individual House and Senate Members – from Congressional speeches to special scrutiny of issues of concern to the Armenian American
community.

* A detailed accounting of Turkish and Azerbaijani Government lobby efforts targeting Senate and House members during the 110th Congress, as reported by the U.S. Department of Justice Foreign
Agent Registration division (www.fara.gov).

* Direct access to DarfurScores.org, designed by the Genocide Intervention Network, which grades Senate and House Members on their support for Darfur-related initiatives geared to help end the cycle of genocide.


The ANCA Congressional Report Cards are posted on the ANCA website.



*****

2008 ANCA Congressional Endorsemen’s

Alabama
District #7: Artur Davis (D)

American Samoa
District #AL: Eni Faleomavaega (D)

Arizona
District #4: Ed Pastor (D)
District #7: Raul Grijalva (D)
District #8: Gabrielle Giffords (D)

California
District #1: Mike Thompson (D)
District #3: Dan Lungren (R)
District #5: Doris Matsui (D)
District #6: Lynn Woolsey (D)
District #7: George Miller (D)
District #8: Nancy Pelosi (D)
District #9: Barbara Lee (D)
District #10: Ellen Tauscher (D)
District #11: Jerry McNerney (D)
District #12: Jackie Speier (D)
District #13: Pete Stark (D)
District #14: Anna Eshoo (D)
District #15: Michael Honda (D)
District #16: Zoe Lofgren (D)
District #17: Sam Farr (D)
District #18: Dennis Cardoza (D)
District #19: George Radanovich (R)
District #20: Jim Costa (D)
District #21: Devin Nunes (R)
District #22: Kevin McCarthy (R)
District #23: Lois Capps (D)
District #24: Elton Gallegly (R)
District #25: Buck McKeon (R)
District #26: David Dreier (R)
District #27: Brad Sherman (D)
District #28: Howard Berman (D)
District #29: Adam Schiff (D)
District #30: Henry Waxman (D)
District #31: Xavier Becerra (D)
District #32: Hilda Solis (D)
District #33: Diane Watson (D)
District #34: Lucille Roybal-Allard (D)
District #35: Maxine Waters (D)
District #37: Laura Richardson (D)
District #38: Grace Napolitano (D)
District #39: Linda Sanchez (D)
District #40: Edward Royce (R)
District #41: Jerry Lewis (R)
District #42: Gary Miller (R)
District #43: Joe Baca (D)
District #44: Ken Calvert (R)
District #45: Mary Bono Mack (R)
District #46: Dana Rohrabacher (R)
District #47: Loretta Sanchez (D)
District #48: John Campbell (R)
District #49: Darrell Issa (R)
District #50: Brian Bilbray (R)
District #51: Bob Filner (D)
District #53: Susan Davis (D)

Colorado
Senate: Mark Udall (D) – OPEN SEAT
District #1: Diana DeGette (D)
District #3: John Salazar (D)
District #4: Marilyn Musgrave (R)
District #7: Edwin Perlmutter (D)

Connecticut
District #1: John Larson (D)
District #2: Joe Courtney (D)
District #3: Rosa DeLauro (D)
District #5: Chris Murphy (D)

Delaware
Senate: Joe Biden (D)

District of Columbia
District #AL: Eleanor Holmes Norton (D)

Florida
District #4: Ander Crenshaw (R)
District #9: Gus Bilirakis (R)
District #17: Kendrick Meek (D)
District #19: Benjamin Graber (I) — CHALLENGER
District #21: Lincoln Diaz-Balart (R)
District #22: Ron Klein (D)
District #25: Mario Diaz-Balart (R)

Georgia
District #1: Jack Kingston (R)
District #5: John Lewis (D)
District #8: James Marshall (D)
District #12: John Barrow (D)

Guam
District #AL: Madeleine Bordallo (D)

Hawaii
District #1: Neil Abercrombie (D)
District #2: Mazie Hirono (D)

Illinois
Senate: Richard Durbin (D)
District #1: Bobby Rush (D)
District #2: Jesse Jackson (D)
District #3: Daniel Lipinski (D)
District #6: Peter Roskam (R)
District #7: Danny Davis (D)
District #8: Steve Greenberg (R) – CHALLENGER
District #9: Janice Schakowsky (D)
District #10: Mark Kirk (R)
District #11: Debbie Halverson (D) – OPEN SEAT
District #12: Jerry Costello (D)
District #13: Scott Harper (D) – CHALLENGER
District #14: Bill Foster (D)
District #16: Donald Manzullo (R)
District #17: Phillip Hare (D)

Indiana
District #1: Peter Visclosky (D)
District #3: Mark Souder (R)

Iowa
District #1: Bruce Braley (D)

Kentucky
Senate: Mitch McConnell (R)
District #3: John Yarmuth (D)

Louisiana
District #3: Charlie Melancon (D)

Maine
Senate: Susan Collins (R)
District #1: Chellie Pingree (D) ‘s OPEN SEAT
District #2: Michael Michaud (D)

Maryland
District #3: John Sarbanes (D)
District #5: Steny Hoyer (D)
District #8: Christopher Van Hollen (D)

Massachusetts
Senate: John Kerry (D)
District #1: John Olver (D)
District #2: Richard Neal (D)
District #3: James McGovern (D)
District #4: Barney Frank (D)
District #5: Niki Tsongas (D)
District #6: John Tierney (D)
District #7: Edward Markey (D)
District #8: Michael Capuano (D)
District #9: Stephen Lynch (D)
District #10: William Delahunt (D)

Michigan
Senate: Carl Levin (D)
District #4: Dave Camp (R)
District #5: Dale Kildee (D)
District #7: Tim Walberg (R)
District #8: Mike Rogers (R)
District #9: Joe Knollenberg (R)
District #10: Candice Miller (R)
District #11: Thaddeus McCotter (R)
District #12: Sander Levin (D)
District #14: John Conyers (D)

Minnesota
Senate: Norm Coleman (R)
District #1: Timothy Walz (D)
District #4: Betty McCollum (D)
District #5: Keith Maurice Ellison (D)
District #6: Michele Marie Bachmann (R)
District #7: Collin Peterson (D)

Mississippi
District #2: Bennie Thompson (D)

Missouri
District #1: William Clay (D)
District #5: Emanuel Cleaver (D)

Nevada
District #1: Shelley Berkley (D)
District #3: Jon Porter (R)

New Hampshire
Senate: John Sununu (R)
District #1: Jeb Bradley (R) – CHALLENGER
District #2: Paul Hodes (D)

New Jersey
Senate: Frank Lautenberg (D)
District #1: Robert Andrews (D)
District #2: Frank LoBiondo (R)
District #4: Christopher Smith (R)
District #5: Scott Garrett (R)
District #6: Frank Pallone (D)
District #9: Steven Rothman (D)
District #10: Donald Payne (D)
District #11: Rodney Frelinghuysen (R)
District #12: Rush Holt (D)
District #13: Albio Sires (D)

New Mexico
Senate: Tom Udall (D) – OPEN SEAT

New York
District #1: Tim Bishop (D)
District #2: Steve Israel (D)
District #3: Peter King (R)
District #4: Carolyn McCarthy (D)
District #5: Gary Ackerman (D)
District #7: Joseph Crowley (D)
District #8: Jerrold Nadler (D)
District #9: Anthony Weiner (D)
District #11: Yvette Clarke (D)
District #12: Nydia Velazquez (D)
District #14: Carolyn Maloney (D)
District #15: Charles Rangel (D)
District #16: Jose Serrano (D)
District #17: Eliot Engel (D)
District #18: Nita Lowey (D)
District #19: John Hall (D)
District #20: Kirsten Gillibrand (D)
District #22: Maurice Hinchey (D)
District #23: John McHugh (R)
District #24: Michael Arcuri (D)

North Carolina
Senate: Elizabeth Dole (R)
District #1: G.K. Butterfield (D)
District #12: Melvin Watt (D)

Ohio
District #1: Steve Chabot (R)
District #2: David Krikorian (I) — CHALLENGER
District #10: Dennis Kucinich (D)
District #13: Betty Sue Sutton (D)
District #14: Steven LaTourette (R)
District #17: Tim Ryan (D)
District #18: Zachary Space (D)

Oregon
Senate: Jeff Merkley (D) – CHALLENGER
District #1: David Wu (D)
District #3: Earl Blumenauer (D)
District #4: Peter DeFazio (D)

Pennsylvania
District #1: Robert Brady (D)
District #2: Chaka Fattah (D)
District #6: Jim Gerlach (R)
District #13: Allyson Schwartz (D)
District #14: Mike Doyle (D)
District #15: Charles Dent (R)
District #16: Joseph Pitts (R)

Rhode Island
Senate: Jack Reed (D)
District #1: Patrick Kennedy (D)
District #2: James Langevin (D)

South Carolina
District #2: Joe Wilson (R)

South Dakota
Senate: Tim Johnson (D)

District #AL: Stephanie Herseth (D)

Tennessee
District #3: Zach Wamp (R)

Texas
District #9: Al Green (D)
District #10: Michael McCaul (R)
District #17: Chet Edwards (D)
District #18: Sheila Jackson Lee (D)
District #20: Charlie Gonzalez (D)
District #23: Ciro Rodriguez (D)
District #24: Kenny Marchant (R)
District #25: Lloyd Doggett (D)
District #29: Gene Green (D)

Utah
District #2: Jim Matheson (D)

Virgin Islands
District #AL: Donna Christian-Christensen (D)

Virginia
District #3: Robert Scott (D)
District #7: Eric Cantor (R)
District #8: James Moran (D)
District #10: Frank Wolf (R)
District #11: Gerald Connolly (D) – OPEN SEAT

Washington
District #3: Brian Baird (D)
District #5: Cathy McMorris (R)
District #7: Jim McDermott (D)
District #8: Dave Reichert (R)

Wisconsin
District #1: Paul Ryan (R)
District #2: Tammy Baldwin (D)
District #3: Ron Kind (D)
District #5: F. James Sensenbrenner (R)
District #8: Steven Leslie Kagen (D)

Authors

Related posts

Discussion Policy

Comments are welcomed and encouraged. Though you are fully responsible for the content you post, comments that include profanity, personal attacks or other inappropriate material will not be permitted. Asbarez reserves the right to block users who violate any of our posting standards and policies.

*

Top